l
 
 
 
o mnie malarstwo grafika
rysunek
  200019901979

 
"Chwytanie deszczu II, czyli książka od deski do deski"
Data powstania 24 listopada 1990 roku. Warsztaty w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Na uczestników warsztatów czekały dwumetrowe deski oklejone papierem oraz przybory malarskie i rysunkowe. Ich liczba była pomyślana na 18 osób.


[więcej...>]
    "Chwytanie deszczu III, czyli książka wilgoci"
Warsztaty w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Było to trzecie comiesięczne spotkanie z młodzieżą w Laboratorium Edukacji Twórczej. W warsztatach brała udział grupa z Liceum Ekologicznego. Z tego powodu podjąłem problem inspiracji najbliższym otoczeniem [...].

[więcej...>]
 
    "Książka o liściach"
Praca powstała w Rekken (Holandia), gdzie prowadziłem zajęcia warsztatowe w szkole finansowanej przez królową Wilhelminę.
Jest to szkoła dla dzieci z rozmaitymi problemami, i przez to odseparowanymi od swoich rodzin. [...]"


[więcej...>]
 
    "Uchylone drzwi"
Ten malarski projekt bliźniaczo powtarzał skalę poprzedniego zamierzenia, lecz różnił się problematyką i składem grupy młodzieży, gdyż warsztaty odbywały się w Galerii BWA " Awangarda" we Wrocławiu.
Pierwszy dzień, spędzony pod hasłem "Jestem taki" [...].


[więcej...>]
 
    "Poza granicami ego"
Warsztaty malarskie w Klubie "Eskulap" w Poznaniu, organizowane przez Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży.
Warsztaty trwały pięć dni. Pierwsze z nich poświęcone były spotęgowaniu odczuwania ego przez dotarcie do potencjałów inspiracyjnych z niego wynikających. Propozycja wyjścia "poza siebie" [...]
.

[więcej...>]
       "Księga znaleziona pod brzozą"
Warsztaty polsko-szkockie w Chlewiskach koło Siedlec organizowane przez Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (10 - 13 października 1994 roku). Warsztaty rozpoczęły się od spaceru do brzozowego zagajnika z miejsca, gdzie przebywaliśmy kilka dni, czyli dworku należącego niegdyś do Władysława Reymonta, a dziś stanowiącego Dom Pracy Twórczej.

[więcej...>]
 "Księga pisana drzewem"
Warsztaty w Chlewiskach koło Siedlec. Praca to obiekt książkowy formatu 50x 70 cm, grubości 20 cm. Książka powstała w tym samym miejscu, co poprzednia, tylko w innym lesie. Jej istota polegała na przeniesieniu na przygotowane dwie duże kartki papieru kolorów obecnych na drzewach i pod nimi - o tej porze roku i w tym konkretnym miejscu.

[więcej...>]
    "Książki aktywne"
Warsztaty w Galerii ON w Poznaniu. Osiem spotkań warsztatowych odbyło się między listopadem 1993 a czerwcem 1994roku. Organizatorem wszystkich był Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu. Cechą wspólną spotkań było myślenie o książce jako obiekcie szczególnym [...]

[więcej...>]
 
    "Dla Tego co mnie przerasta"
Warsztaty zorganizowane w 1995 roku przez Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie pod hasłem "Inne Muzeum". Odbywały się w Kazimierzu Dolnym, a uczestnikami byli dorośli, pracujący w muzeach i galeriach i zajmujący się tam różnymi formami upowszechniania kultury. [...]"


[więcej...>]
 
    "Książka w poszukiwaniu bez konieczności odnajdywania"
Unikat powstały w roku 1995 w szkole podstawowej w Międzygórzu . Jest to harmonijkowa książka składająca się z 16 kartek obustronnie zagospodarowanych formatu 21,5x25 cm z grzbietem grubości 2cm. [...]


[więcej...>]
 
    "Drzewo o nieprzemakalnych liściach"
Akcja plastyczna Książka w przestrzeni, organizowana na obchody Dnia Ziemi przez Dom Kultury Ochota i Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (maj 1996). Działanie rozpoczęliśmy wcześniej , od warsztatów w wiejskiej szkole w Międzygórzu, na WSP w Zielonej Górze i w kilku warszawskich szkołach gdzie, odbyły się spotkania, których kontynuacja i finały miał miejsce w parku "Na Agrykoli" podczas obchodów Dnia Ziemi.

[więcej...>]
       "Empatyczne czytanie miasta"
Warsztaty zorganizowane przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie (czerwiec 1996). Spotkanie z uczestnikami odbyło się w okolicy IWP, skąd niedaleko do warszawskiego Rynku Nowego i Rynku Starego Miasta. Grupa młodzieży licealnej otrzymała duże kawałki papieru, miękkie grafity oraz pisemne instrukcje, które uczestnicy mieli odczytać w samotności [...].

[więcej...>]
 


"Książka symboli i emocji"
Warsztaty w Galerii "Awangarda" BWA we Wrocławiu (21 lutego 1996).
W warsztacie brali udział uczniowie szkoły podstawowej. Pracowaliśmy na dwóch dużych foliach rozpostartych na podłodze galerii. Ideą pracy malarskiej było symboliczne przedstawienie: słońca, księżyca, kamienia, środka świata, roślinności, wody, świątyni i własnego, autorskiego znaku samopoczucia.


[więcej...>]
    "Liściopady"
Warsztaty w Pałacu w Skokach(1996). Warsztaty odbyły się ze studentami poznańskiej ASP, którzy tradycyjnie spędzają tam plenery. Przywiozłem ze sobą papiery z wyciskami liści przygotowywane wcześniej do obu warsztatów . Różnice polegały na wyborze techniki pracy która teraz ograniczyła się do rysunku za pomocą grafitu i węgla.

[więcej...>]
 
    " Pomnik słowa - słowo w przestrzeni"
Warsztaty w Galerii "Awangarda" we Wrocławiu (1996). W warsztatach brała udział młodzież z Liceum Plastycznego. Młodzież była bardzo uzdolniona plastycznie i niemal natychmiast pojęła ideę zamierzenia, a było nią rzeźbienie w słowie, czyli przestrzenne kształtowanie słowa potraktowanego jako zespół liter. Zbliżyło nas to do problematyki poezji wizualnej.

[więcej...>]
 
    "Sekrety rzeki"
Tygodniowe warsztaty we wsi Załęcze Wielkie pod hasłem "Woda" w ramach
III Międzynarodowej Akademii Sztuki INSEA (1996). Zanim ostatecznie wyłoniła się dwudziestoosobowa grupa, około 60 osób, czyli wszyscy uczestnicy tej edycji Akademii, próbowało możliwości malarskich tkwiących otaczającej nas przyrodzie.


[więcej...>]
 
    " Zmysłowość jesieni"
Warsztaty w Galerii "Awangarda" BWA we Wrocławiu (1996). Na warsztaty udałem się z przygotowanymi wcześniej na prasie miedziorytniczej suchymi wyciskami jesiennych liści na papierze akwafortowym . Ponieważ liście były świeżo przyniesione do pracowni z parku i niejednakowo wyschnięte, część z nich w procesie dociskania prasy zabarwiła papier bądź to swoimi sokami, bądź wilgocią ziemi lub deszczu.

[więcej...>]
       "Chwile uważności"
Obchody Dnia Ziemi na Polach Mokotowskich w Warszawie (1997).
Rama formatu 2x2 m wyznaczała pola trzech stron książki poruszanej przez wiatr, a powstałej przez dobrowolne działanie ludzi uczestniczących w obchodach Dnia Ziemi. Na przenośnym stole ustawionym wśród trawy napisałem tekst wprowadzający. Obok tekstu leżały kartki żółte i czerwone w znormalizowanym formacie. "


[więcej...>]
 "Powietrzny taniec"
Warsztat malarski w Załęczu Wielkim (sierpień 1997). "Ilekroć myślę o powietrzu, mam obraz przestrzeni, z której czerpiemy oddechem energię do życia i w której jesteśmy zanurzeni. Niezbyt duża ilość atmosfery otaczającej niewielką kulę planety, na której żyjemy, uświadamia mi, że cała ogromna przestrzeń wszechświata nie jest odbierana przeze mnie jako powietrze.

[więcej...>]
    "Wysławianie w przestrzeni"
Warsztaty i obiekty przestrzenne na XI Biennale Sztuki dla Dziecka w parku "Na Cytadeli" w Poznaniu ( 2-8 czerwca 1997 roku).
"We współczesnym świecie, szczególnie pod wpływem reklamy, litera stała się bytem: wyjęta z gęstwy słów, wyrwana z uwikłania semantycznego, zawojowała świat wizji, zarówno ten instytucjonalny (reklama), jak też "dziki" (graffiti). Dziś literatura jest odbiorcą całego świata i jego punktów odniesienia. [...]"

[więcej...>]
 
    "Biblioteka książek osobistych"
Warsztaty w ramach Letniej Akademii INSEA w Kazimierzu Dolnym (sierpień 1998).
Kazimierz Dolny jest dla mnie miejscem szczególnym. Niedaleko, bo 60 km od tego miasteczka, upłynęły moje lata szkolne. Wielokrotnie do niego wracałem i zawsze spotkało mnie tam wiele nowego.
[...]

[więcej...>]
 
    "Obiekty latające"
Warsztaty w ramach Forum Ost - West, szkoła w Bergisch-Gladbach (Niemcy). Pobyt w Niemczech w roku 1998 to nie tylko warsztaty, a także monumentalne obiekty przestrzenne z liter, tworzących mniej lub bardziej czytelne rzeźby słów. [...]


[więcej...>]
 
    "Książki malarskie"
Warsztaty i kolekcja indywidualnych obiektów książkowych wykonanych przez uczestników w trakcie 10 Międzynarodowej Letniej Akademii INSEA "TRI - ANGEL" w Scheersberg ( północne Niemcy).Celem tej zróżnicowanej pracy malarskiej , było powstanie książek autorskich , które każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą do domu. Codziennie skupialiśmy się nad inną problematyką, [...]

[więcej...>]
       "Księga naszych dróg na wspólnej drodze"
Warsztaty w Kopańcu koło Jeleniej Góry (1999).
Wyszliśmy z uczestnikami ze szkoły. Po przebyciu kilometra znaleźliśmy się w miejscu, gdzie łąki i pola kończą się, a zaczynają lasy. Obok drogi leżało dużo ściętych gałęzi, było też nielegalne wysypisko śmieci, a na łąkach dużo wyschniętych roślin świetnie kontrastujących z kolorem drogi.


[więcej...>]
       "Raciborski dziennik uważności"
Warsztaty i obiekty książkowe powstałe w trakcie trwania Międzynarodowej Letniej Akademii Polskiego Komitetu INSEA w Raciborzu (1999). Nigdy wcześniej nie byłem w tym mieście. Pisząc scenariusz z pewnym wyprzedzeniem czasowym usiłowałem sobie zadać pytanie co powinno się zdarzyć, żebym ja i każdy z uczestników mógł odkrywać dla siebie to miejsce inaczej niż nakazują turystyczne czy artystyczne zachowania standardowe.

[więcej...>]